Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013

ΜΙΛΗΣΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ...

...μετά τις κλασσικές ευκαιρίες που δεν κατάφεραν οι παίχτες του ΠΑΣ να μετουσιώσουν σε γκολ και μοιραία δεχόμενοι με χτύπημα πέναλτι του Γεωργόπουλου Δ. στο 45ο λεπτό το 1-0 γνώρισαν την ήττα από την ομάδα της Ιτέας. Ο αποδεκατισμένος ΠΑΣ Φλώρινα που αγωνίστηκε με 6 βασικές ελλείψεις και με τον 14χρονο Τσώτσο Α. να μπαίνει ως αλλαγή αλλά θα μπορούσε να πάρει τη νίκη αν οι παίχτες του ήταν λίγο πιο τυχεροί και σοβαροί στην τελική προσπάθεια. Ο ΠΑΣ ξεκίνησε πολύ δυνατά με τον Γυφτόπουλο να χάνει μοναδικές ευκαιρίες στο 1ο και 2ο λεπτό του αγώνα. Ακολούθησαν άλλες δύο καλές στιγμές με τον Λεζάκη να σημαδεύει το δοκάρι σε μία από αυτές ενώ στη 2η ο ίδιος παίχτης σούταρε δίπλα από την εστία του Δεληναούμ. Στο 22ο λεπτό ο Λεζάκης έβγαλε μόνο του τον Ράμα που αδράνησε και το πλασέ του αποκρούστηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 25ο και στο 28ο λεπτό ήταν η σειρά του Παπαδόπουλου να φτάσει κοντά στο γκολ αλλά προσπαθώντας να περάσει τον Δεληναούμ δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλό για την ομάδα του.μ Στο 33΄ ο Γυφτόπουλος έβγαλε σε καλή θέση τον Ράμα που πλάσαρε στο δοκάρι. Στο 1ο ημίχρονο βέβαια και η Ιτιά είχε μερικές καλές φάσεις εκμεταλλευόμενη τα κενά στον άξονα του ΠΑΣ. Στην επανάληψη ο Κυρκόπουλος στο 53΄δεν μπόρεσε να νικήσει τον Δεληναούμ όπως και ο Γυφτόπουλος με προβολή στο 59', ενώ στο 76΄ χτύπημα φάουλ του Γεωργόπουλου Σ. χτύπησε για 3η φορά στο δοκάρι της Ιτέας. Στον αγώνα αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΣ αγωνίστηκε με 9 παίχτες κάτω των 20 ετών.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣ: ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ, ΡΟΥΦΑΣ, ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΛΙΚΡΟΥΣΗΣ, ΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΥΡΚΟΠΟΥΛΟΣ (55΄ ΤΣΟΥΛΗΣ), ΜΗΝΟΣ (65΄ ΔΟΡΗΣ), ΡΑΜΑ (75΄ΤΣΩΤΣΟΣ), ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΛΕΖΑΚΗΣ